RCB Nanotehnologija u Vogošći

U sklopu Slobodne zone Vogošća RCB Nanotehnologija d.o.o. osnovala je Tehnološki razvojni centar za preradu perliranog karbona. Direktorica Džabić navodi da je namjera djelatnost proširiti u nekoliko zemalja svijeta s ciljem 15 posto svjetske proizvodnje crnog karbona.

Korištenje visokotehnološki materijal Carbon Black

Tehnologija izdvajanja crnog karbona patentirana je u Njemačkoj i nije štetna po zdravlje ljudi i okoliš, izjavila je direktorica kompanije Hanadi Džabić, koja je naglasila da će se u Vogošći raditi samo konačni i naručeni proizvod bez procesa koji zagađuju okolinu, jer je nafta osnova sirovina za dobijanje crnog karbona.

Trenutno je u ovoj komaniji zaposleno 30- tak radnika, a kada se naredne godine krene sa proizvodnjom planirano je otvaranje još 100 radnih mjesta. Uskoro će početi i opremanje stare hale nekadašnjeg  TAS- a u kojoj će se nalaziti najsavremenija oprema i laboratorija u ovom dijelu Evrope. Ovom višemilionskom investicijom naša općina postaje centar razvoja novih tehnologija i održive budućnosti koja počinje upravo ovdje u Vogošći.

“Cilj je smanjiti intenzitet emisija stakleničkih plinova (GHG) (tona CO2 - ekvivalent po jedinici BDP-a) za 20% u odnosu na nivoe iz 2020. godine.”

Ponovno korištenje najmanje 30% industrijskog otpada kao sekundarne sirovine. Smanjiti proizvodnju i korištenje jednokratne ambalaže, plastike i toksičnih materijala za najmanje 25% u odnosu na nivoe potrošnje iz 2020. godine.

Nove tehnologije prerade

Tehnologija ove vrste prerade karbona je nova i iziskuje konstantna usavršavanja kojima bi se dostigao do sada najviši nivo čistoče prerađene sirovine konglomeriranog crnog karbona, od 96%. U skladu sa tim, potrebno je obezbijediti adekvatne resurse i prostor za razvoj i napredak projekta.

Prva generacija tehnologije za proizvodnju koja će biti instalirana na predmetnoj lokaciji ima dva ključna procesa. Jedan proizvodni proces odnosi se na karbon, dok će se drugi proizvodni proces odnositi na proizvodnju drugih nekarbonskih proizvoda. Ta dva procesa su nedjeljivi i čine jedinstveni proizvodni proces kontinuiranog zatvorenog tipa.

U razvojnom centru koji će biti opremljen i laboratorijem sa najsavremenijim uređajima i analizatorima, visokoobrazovani kadrovi zajedno sa iskusnim menadžmentom će unaprjeđivati i razvijati nove tehnologije, opremu i primjenjene proizvode. Laboratorija ima i funkciju kontrole kvalitete i certificiranje za sve proizvode koji će se proizvoditi.

Većinski proizvod koji će se proizvoditi na lokaciji je crni perlirani karbon (granule 1,8-2,3 mm) dok će proizvodi namjenjen za upotrebu u građevinarstvu i industriji biti količinski manjinski.

Finalni proizvod je predviđen za korištenje u auto-industriji, proizvodnji gume i plastike, proizvodnji baterija i elektronskih komponenti, informatičke opreme, boja i lakova i drugog. Generalno, krajnji proizvodi imaju širok spektar primjene.

Svi proizvodi dobivaju se preradom sirovine konglomeriranog crnog karbona koji obično dolazi u pakovanjima od 500 kg u zatvorenoj abalaži pogodnoj za tansport.

Sirovina dolazi kao kruta tvar/čestica koja se termičkim, nano, hidrauličkim i mehaničkim procesima pretvara u ciljane proizvode koji izlaze u obliku granula/perli, praha, gela ili tečnosti.